Od malena sam bio nadaren u izražavanju, volio sam strasno slušati i čitati druge, u traganju za lijepim sam se gradio.U moju mladu dušu sam nalivao ljepotu gdje god sam je našao, ali zahvaljujući neiskustvu i radoznalosti, u jednom trenutku kad je zrelost počela stizati, sa užasom ustanovim, da je devedeset posto toga bilo na moju štetu, i kad bih ponovo mogao živjeti, nalivao bih u moju dušu isključivo samo Vodu Živu.
Bilo je prilika kad sam pod raznim utjecajima pomišljao ozbiljnije pisati, jer imam tu strast, ali hvala Bogu nisam od života stizao. Strah me i od pomisli da sam knjige pisao, jer obzirom na to kakav sam bio ja, kakve bi one bile, a jednom napisane i puštene u javnost, više nisu tvoja vlast, s njima ljudi rade što se i kako se kome sviđa.
Ima samo jedan razlog za umjetnost, a taj je božansko nadahnuće, sve što nema taj uvjet ispunjen nema nikakve veze sa umjetnošću. Stavljajući u se i uživajući te surogate, koji god da su i kakvi god da su, mi smećem ispunjavamo prostore koji su namijenjeni Bogu.

Nekad davno se čak ni meni nije moglo desiti da ne čujem pjesmu Davorike dajke. Majko moja, bio sam mlad i nevin, bilo me je kad god se ta pjesma začuje sramota što sam živ i svjedočim toj ludosti. Nisam se mogao načuditi da se ljudi tome raduju, osjećao sam se daleko iznad toga, a kad sam kasnije sebe posmatrao, i u sebe sam našao gomilu smeća.
Prošlost ne mogu promijeniti, ali sad sam oprezan, danas je uistinu rijetkost da se negdje pojavi prava umjetnost, a i kako će kad je svaka budala postala umjetnik. Od tih davnih godina do danas kulturno se gradeći stigli smo do Severine, i pjesme Alaj volim miris kamiona. Na žalost čuo sam je, i jednom je bilo previše. Kad bih morao birati između Davorike dajke i gas gas, izabrao bih prvu. Gdje smo ovo stigli?
Gdje god se okrenem vidim antiumjetnost na djelu, dekadencija, slavlje disharmoniji, oslobađanje rušilačkih strasti, uzdizanje životinjarenja a ne života.

čujem što svijet sluša i ponekad se zaustavim, osluškujem, i začudo zaključim kako je sve to tužno da tužnije ne može biti, pjesme jad i uzdasi da te što moja majka zna reći zaboli drob, tužne, sve tužne. Jer na Severinino alaj volim miris kamiona, kao vesela pjesma, a ja na nju ne bih plakao nego iza glasa jaukao, nad bijedom našeg naroda, nad Severinom... nad posljedicama.

Jedno sam siguran, koliko god lijepe i nadanute stvari uzdižu, toliko i ove druge obaraju i satiru u nama ono što je profinjeno, sveto, ugodno, ohrabrujuće, što uzdiže nadu, što slavi dobrotu, što širi Duha Milosrđa, što slavi Veličanstvenog i čija je vječnost. Najozbiljnije upozoravam sviju, pazite dobro što slušate i čime ispunjavate dušu, da slučajno na noj ne nastane šteta nepopravljiva, jer su se mnogi našli u onoj situaciji, pustio bih ja njega ali neće on mene.

Ima ljudi koji su u svojim životima molitvu uzdigli na nivo najviše umjetnosti, njima molitva nije obaveza i teret, nego bijeg od surove i nepodnošljive stvarnosti u društvo svetih, gdje vlada red i gdje vlada Bog pa je živo nadahnuće.
Kad god sam u životu izmolio Gospodinovu molitvu, bilo mi je novo i drugačije, kad god. Dobro poznate riječi izgovaram i osluškujem, i svaki novi put ko da sam korak bliže onoj savršenoj varijanti, onome kako ih je Spasitelj izgovorio.
To je meni umjetnost, jer hrani, smiruje i uzdiže u poniznost.
svima lijepi dan, i život, zauvijek

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 31621
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 32006
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31998
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 32081
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.