Korizma nekad i sad

Kreirano: Nedjelja, 01 Ožujak 2009 Napisao/la Plamenko Bogumil

Kad je nekad davno stizala korizma, bili smo mnogo siromašniji, i mnogo prirode života svjesniji. Mnogo bliži jedni drugima, i mnogo potrebniji. Voljeli smo biti zajedno, jer nismo imali mobilne telefone, internet, nismo slali SMS, dragocjen je bio i papir i olovka, i knjiga, i sličice u molitveniku su nam bile svete. Imali smo malo toga u životu, al' smo to malo što imamo i voljeli i uživali u tome, da nam se životom orila pjesma od nas, a ne da nam je drugi sviraju.

Zajedničke obiteljske molitve su se molile uvijek, al' u korizmeno vrijeme kao da molitva procvjeta. Momci su prestajali selom pjevati, pjevalo se samo što je korizmeno. Svako je činio što je mogao da se izbori sa svojim grijesima. Normalno se postio tjedno jedan dan, a u korizmi po tri, cijeli tjedan, devetnica, dvanćst dana, koliko tko može, koliko je zdrav jak i pri sebi. Al' kad Uskrs stigne, svi su postili, svi se Bogu molili, svi čistiji nego prije korizme, i svi imaju udjela u uskrsnuću.

U korizmi nam je sve bilo korizmeno, pa smo i prije korizme opet počeli jesti normalnu hranu, smanjile se i porcije, svega se imalo pomalo pa svega u proljeće ponestaje. Jer se u Boga vjerovalo stvarno, onda se ga svim srcem i zazivalo, znali su naši stari čija su proljeća i zime, pa su materijalnu oskudicu okretali u duhovno bogatstvo. U korizmi su svi zajedno i svako za se pokušavali ispoštovati sveti život kojemu nas vjera naučava... KORIZMA

Ovo je samo jedan dio, cjelovito razmišljanje od voga autora i još nekoliko od drugih pogledajte na našem forumu klikom na ova plava slova: KORIZMA

 

 

Hitova: 5631