gajic 2016Barlovci, 30.10.2016., Jučer 29.10. na groblju sv. Jure u Dikevcima počela je bliža proslava naše velike svetkovine Svi sveti, a danas, nedjelja, služena je sveta misa na groblju Gajić s prethodnim moljenjem opjela ili molitve odrješenja. Molitva odrješenja moli se kod groba ili grobnice pokojnika zajedno svećenik i obitelj. Na groblju Gajić većinom su bili sadašnji župljani i tek nekoliko vjernika pristiglih autima iz Hrvatske. Groblje je lijepo uređeno, nedavno pokošeno i kapelica očišćena i pripremljena za današnju svetu misu. Na samoj misi bilo je oko 50-tak vjernika.

Onih godina kada smo svi bili ovdje, a sada samo kada bi kalendarski dobro pao raspored u tjednu tj. vikendom, na Svi svete misa je u groblju Bijeda i Crkvine, a na Dušni dan bio bi u ostala 4 mala groblja, Dikevci, Gajić, Gradina-Stranjani i Batkovića groblje. Zbog specifičnih prilika nas koji obilazimo ova groblja dolazeći iz drugih država, župnici uvijek izlaze u susret tražeći način da bude zgodno dolaziti uzimajući u obzir radne obaveze hodočasnika. I dalje je ostalo da na naša dva najveća groblja Crkvine i Bijeda misa i moljenje opijela bude na dan same svetkovine Svi Sveti. Dok Stranjančani već duže vremena dogovorno imaju godišnji pohod i obilazak grobova najmilijih puno ranije, u rujnu nedjelja iza Male Gospe. Dok Batkovćani nemaju mise, već samo obilazak poslije mise na Gradini. Na grobljima Gajić i Dikevci misa je je nekada na Dušni dan a nekada dan prije Svih svetih ili kao ove godine 2 dana prije jer se mislilo da će zbog nedjelje doći veći broj vjernika izvana. Činjenica je da na Gajić dolazi sve manje vjernika, razlog je u tome što već svi imaju svoje pokojnike pokopane u mjestima gdje su počeli graditi novi dom, u izbjeglištvu, i onda se obilaze i uređuju ta groblja a ne ova gdje su djedovi i bake. Ima ih koji će doći na Svi Svete i biti na misi na nekom od većih groblja u našoj ili drugoj župi, a ovdje će doći zapaliti svijeću i sami se pomoliti.

Velika svetkovina Svi sveti u kojoj se spominjemo svih vjernika koji su umrli u vjeri i kao uzorni kršćani, vjerni sljedbenici Božje volje i riječi. To je ono kada možemo reći za čovjeka ili za života ili nakon što je umro: "Ovo je stvarno bio/la svet čovjek/žena". Na Dušni dan spominjemo se svih vjernih mrtvih i molimo se da Bog oprosti nesavršenosti i privede svjetlu svoga lica.

Biblijska čitanja današnjeg dana govorila su o milosrđu. Isus je iskazao milosrđe jer se skrenuo u kuću carinika Zakeja koji ga toliko žudio vidjeti da se popeo na drvo da vidi Isusovo lice. Isus je prepoznao tu žarku želju i posjetio je Zakejev dom, a on potaknut Božjom blizinom doživljava snažno obraćenje, iz temelja. Svega svoga imetka se odrekao u korist siromašnih i da bi namirio štetu onima koje je nepravedno zakinuo. Kada je sve svoje "dugove" raščistio počeo je slijediti Isusa. Osjetio je milosrđe i prihvatio.

{flickrset}72157672479088023|800|600|josoon-joso|Y{/flickrset}

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 2271
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 2466
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 2172
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2779
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.