Povijest župe

Kategorija: Vijesti Kreirano: Subota, 14 Svi 2005 Napisao/la Josip Anušić

ŽUPA BARLOVCI - Uspostava

Ovo je samo dio teksta iz knjige fra Jurice Šali?a: Sjeverozapadno od Banja Luke. Cijelo ovo poglavlje možete pro?itati .:ovdje:.

Ovaj kraj je imao sve uvjete da se formira kao crkvena jedinica "sui juris". Zato je 1879. godine uspostavljena lokalna kapelanija Barlovci, koja je 1882. godine uzdignuta u rang župe. Kapelaniju u osnivanju ?inilo je trinćst sela: Barlovci, Bukovica, Dikevci, Jablan, Jaruga, Kuljani, Matoševci, Ojdani?i, Orlovac, Rami?i, Stranjani, Trn i Zalužani. U vremenu svog formiranja Barlovci su imali 154 katoli?ke ku?e s 1.416 župljana. Prvi i jedini upravitelj lokalne kapelanije bio je fra Jakov Blaževi?. On odlazi 1882. godine a njegov nasljednik fra Ambrozije Radmanovi? ima titul župnika.

Hitova: 20658