Moj zbor "Jele"

Kategorija: Edita Topić Kreirano: Srijeda, 27 Travanj 2005 Napisao/la Edita Topić

Nasa Edita s Zenski pjevacki zbor "Jele"  djeluje u Vancouveru preko 25 godina njegujuci tradicionalni zanr hrvatske pjesme kao i milozvucne pjesme iz svih krajeva Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Velika mi je zelja da Vancouverske "Jele" i Banjalucka "Nada" zajedno odrze koncert ili makar zapjevaju nekoliko pjesama na radost svih ljubitelja glazbe, pjesme i veselja. Do tada pjevajuci stare pjesme nastale u mome kraju nosim u srcu svoj rodni kraj i njegove obicaje koje ljubomorno cuvam od zaborava.

KUD JeleZenski pjevacki zbor "Jele"  djeluje u Vancouveru preko 25 godina njegujuci tradicionalni zanr hrvatske pjesme kao i milozvucne pjesme iz svih krajeva Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Posebnu umjetnicku vrijednost daje i klasicna  te duhovna hrvatska glazba koju takodjer  s uspjehom izvodi  ovaj zbor. "Jele" su ucesnice folklornih festivala sirom Kanade a svojim nastupima i koncertima uvijek su okupljale siroku publiku kako u hrv. zajednici tako i u svim etnickim skupinama u Kanadi. Visoka kvaliteta glasova, talentiranost, entuzijazam i nadasve ljubav prema glazbi doprinjeli su da zbor "Jele" uistinu nosi epitet "Vancouverskih ladarica".

Lado pjevanje je takodjer jedan od stilova pjevanja ovoga zbora. cijoj visokoj kvaliteti doprinose i vrsne zborovodje kao sto su to u proslosti bili mćstro gosp.Caleta, zatim gosp. prof. Pajalic a trenutni konduktori su gdja. Jelica Pavlovic i gosp. John Morovich strucno usavrsen u folkloru Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Narocito je lijepo vidjeti "Jele" na folklornim nastupima odjevene u narodne nosnje koje se osmisljavaju i sivaju do u najsitnije detalje tako da zbilja ne odmicu od autenticnosti nosnje i kraja cija se pjesma izvodi tako da ona svojom cjelinom predstavlja vjernu predaju pjesme jednog sela ili kraja koju "Jele" izvode.

Samostalno sivane nošnje.Nastupi, putovanja i sivanje nosnji iziskuju i materijalne troskove koje vrijedne pjevacice prevazilaze prodajom kolaca kroz godinu i prodajom njihovog CDa kao i priredjivanjem godisnjih koncerta. Iza uspjeha ovog zenskog zbora stoji veliki rad, pozrtvovanje, redoviti dolasci na probu i ljubav prema glazbi. "Jele" planiraju i turneju po Hrvatskoj kao i nastup na Omiskom festivalu zenskih klapa.

Jedna sam od clanica ovog zbora rodom iz Banja Luke  te mi je posebno drago kad izvodimo pjesme moga kraja . Ljubav prema glazbi me je i dovela u zbor sto je zapravo samo nastavak davno zapocetog u mom Budzaku gdje sam naucila prve note u samostanu casnih sestara u Budzaku. Moja draga uciteljica klavira je bila s. Judita za koju sam cula da jos uvijek uci djecu glazbu i notno pisanje u Budzaku.

Velika mi je zelja da Vancouverske "Jele" i Banjalucka "Nada" zajedno odrze koncert ili makar zapjevaju nekoliko pjesama na radost svih ljubitelja glazbe, pjesme i veselja. Do tada pjevajuci stare pjesme nastale u mome kraju nosim u srcu svoj rodni kraj i njegove obicaje koje ljubomorno cuvam od zaborava.

Edita Topic, Vancouver.

Hitova: 7429