Božićne mise održane su u 00.00 sati, tj. ponoćka i dnevna misa u 10.45 na Božić u župi Barlovci. Duplo više vjernika na misi ponoćki, nešto oko 70, a na dnevnoj 30-tak.
Sve to nije ni važno, važno je da su svi nazočni došli s onim božićnim pobožnim raspoloženjem za slavljenje Isusovog dolaska na svijet i u svijet rođenjem u prodrtoj betlehemskoj štalici. Iskreno radosni zbog susreta s Bogom u svetoj misi i jednih s drugima, ovih "domaćih" i onih pristiglih samo radi ove svetkovine ili kojeg drugog razloga. Vidljivo je to u dvorištu po autima sa stranim tablicama i u crkvi s "novim" starim (ostarjelim) licima, srdačnim rukovanjima, zagrljajima i poljupcima prije mise, a i poslije.

U crkvi lijepo uređene jaslice s mnoštvom figurica posloženima na mini-scenu u kaskadnoj formi, ili terasama, koja svaka za sebe priča priču o pastirima, kraljevima, tadašnjim alatima, a središtu svega, naravno, dirljivi prizor majke Marije i poočima Josipa oko djeteta Isusa u jaslicama koji je raširio ruke da sve nas prigrli. Za djecu pravi ugođaj koji ih ne ostavlja ravnodušnim.

Fra Ivo Orlovac, župnik, u svojoj propovijedi govoreći o otajstvu Božića, nastoji skrenuti pozornost vjernika na još nekoliko bitnih momenata, važnih za događaje Isusovog rođenja: važnost čvrstog obiteljskog zajedništva u velikim kušnjama i životnim poteškoćama.
Sveta obitelj morala je na dalek put, na popis stanovništva u doba kada je Marija u visokoj trudnoći. Ne tuže se na tešku sudbinu, već s pouzdanjem idu stazom života.
Istaknuo je i značaj oca u osobi sv. Josipa kroz prihvaćanje očinske uloge nakon dolaska anđela u njegovo viđenje gdje mu govori: "ne boj se uzeti k sebi Mariju, ženu svoju. Što je u njoj začeto, doista je od Duha Svetoga.'' Josip od toga trenutka postaje pravi skrbnik, zaštitnik, hranitelj i branitelj svoje tek začete obitelji. On ne traži povlastica, ne očekuje neko blagostanje zato što ima zadaću od Boga, već trpi najnezgodnije momente i povijesni splet okolnosti, dajući sve od sebe bez zadrške. Kojih li divnih primjera i uzora za suvremene obitelji, za očeve i majke.

Kroz misno slavlje nije nedostajalo pjesme, iako nedostaje svirač/ica orgulja. Radosno je pjevala cijela crkva predvođena pjevačicama župnoga zbora: Stažom, Nedjeljkom, Ivankom i dr.
Prije mise čestitao se badnji dan, a nakon kraja mise, iza 1 sat po ponoći, opet čestitanje, sada Božića. Kratko druženje na dvorištu, a onda svako svojoj kući načeti pečen'cu i popiti čašu pića.
Na dnevnoj misi pojavili se oni izdržljiviji "ranoranioci". Pjesme nije nedostajalo, a za propovijed je čitano pismo biskupa Franje Komarice upućeno svim vjernicima njegove biskupije.

Cijela web galerija fotografija, donesite vrh strjelice miša u lijevi ili desni kraj slike, pojavit će se strjelice na koje treba kliknuti za listanje drugih fotografija:

{flickrset}72157690000628501|640|480|josoon-joso|Y{/flickrset}

 

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 31621
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 32006
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31998
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 32081
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.