O gostima

Kreirano: Petak, 05 Siječanj 2007 Napisao/la zorica

Ruku na srce, koliko god bili dobri domacini i voljeli ljude i druzenje, svako bi od vas mogao napraviti spisak svojih gostiju. Procitala sam prije par dana jedan clanak koji me nasmijao od srca, pa eto da i vama prenesem samo jedan mali dio.

No. 1 gosti -koji ostaju predugo. Stara poslovica ne govori dzabe --svakog gosta tri dana dosta----a recimo nekih je dosta i 3 minute. Svi mi imamo nekad goste koji nam dodju nakon dorucka ali odu tek sljedeceg jutra. Prvih nekoliko sati izdrzavate, sljedecih nekoliko drzi vas na zivotu nada da ovog casa odlaze i pogled na kauc koji zamisljate praznim. A jos znaju i prespavati kod vas, pa kad se probude pilaju vas tamo gdje su stali. I kad konacno ustanu i podju, stanu na sred sobe tako jedno dva sata, za oprostaj, pa dva sata u hodniku, pa na vratima sve dok ne protresete od hladnoce i dok ne pomodrite.

No. 2 gosti - dolaze samo da vas skinu s reda... kao trebali su vas posjetiti. To smatraju duznoscu pa navrate u toku godine jedno dva puta....to je ono, prohujaju kroz kucu samo toliko koliko je potrebno da sjednu i ustanu, a kad vi sve dignete na noge (ono stigli gosti, mobilizacija) oni vec se oprastaju i zure na druge duznosti.

No. 3 gosti nenajavljeni - gosti koji "grunu" u kucu, bas kad vi niste sredjeni, rascupani, prljavi ili u najvecem poslu i ne znate kako se zovete jer vas ovi bombarduju s pitanjima.

No. 4  gosti znatizeljni - od vremena kad vam udju i kad vam izadju iz kuce ponasaju se kao policajski istrazitelji ili sanitarni ispektor. ?im udju na vrata pogled im "sara' po svim stvarima, od plafona do poda. To ja zovem skidanje paucine. I prvo odmjere od glave do pete, i dodaju komentar kao usput: sto si tako mrsava, jesi se naspavala (a ja lazem, jesam)? Dok ja odgovaram, njihovi pogledi provjeravaju koliko prasine imam ispod kauca, na tv, a o hrani i picu da ne govorim, ako je domace sve se moze ali ako je kupljen kolac, tu puno deblja, casa se izmice na svjetlost da vide da li je cista, i dok oni to sve ispituju usput pitaju sve i svasta, jos samo da im dam bankovni racun ili kredit kartu, mislim da ovo zadnje ne bih. U vama kipti, javlja vam se jaka nervoza od koje se poslije razbolite.

No. 5 prisni gosti - gosti koji su vam bili dva-tri puta ali se vec ponasaju kao u svojoj kuci, slobodno hodaju kao da je njihova, otvaraju frizider, uzimaju sami pice iako ih jos nitko nije ni ponudio, i dok vi pripremate kavicu oni hodaju za vama a vi ne znate ni kolikgostio treba salica staviti, jednostavno ste zbunjeni!!!!

No. 6 gosti koji puno pricaju - cim udju naviju se ko gramofonska ploca i za njih vise ne postoji nitko, vase je da ih samo slusate, bas njih briga sto vi osjecate u usima zujanje i trnce u tijelu ili stalnu zelju da nekog fizicki napadnete. Usput oni vas upitaju za zdravlje i kojekakve trice ali dok se sjetite reci, ono nastavlja svoj monolog i vas uopce ne registruje, poslije njih ste slu?aj za psihijatre.

No. 7 gosti koji ne pricaju puno - sjede satima a na vasa pitanja odgovara sa jednostavnim odgovorom , tj prostom recenicom, ma barem da je prosto prosirena, a vi jadni razbijate po svojoj glavi sta sljedece da ih pitate jer vam je neprijatno, tu sjede u vasoj kuci, za vasim stolom, gledate se onako blijedo...u vama pakao....ne mozes se sjetiti teme! Kad odu opet psihicku umor.

No. 8 zahtjevni gosti - hoce sok ali ne gazirani po mogucnostu od sumskih jagoda, pivo lagano ili tesko, kava jel turska ili iz aparata, ako je turska molim malo jacu za mene a moj muz voli malo slabiju, a ja inace domacica pijem iz aparata. Za hranu uvijek neka primjedba, ali ima i onih koji pometu sve ali i oni koji cijelo vece strajkuju gladju i piju samo vodu.

I da zavrsim: No. 9 su gosti od kojih glava ne boli, gosti koje uvijek rado docekujete. Naravno, nema ih toliko kao onih manje pozeljnih, ali tim vise im se radujemo. Gosti koji unesu u vas dom vedrinu i uvijek se sjetite one stare otrcane fraze: ostanite jos malo, kud se zurite, ali koja se izgovara iskreno. Dolaze nam gosti cije oci ne vide vase mane, vase nedostatke u kuci, oni koji se ne trude pametno previse govoriti, a sve sto kazu lijece vasu dusu i srce. Postoje ljudi koji donose sa sobom radost, smijeh, a kad odlaze, ostavljaju nekako neki osjecaj bliskosti i razumijevanja. Postoje ljudi koji kad vam dodju pruze ruku, nasmijese se i ucine da i dalje s radoscu ocekujete ljude u svojoj kuci i da radosno gostoprimstvo ne bude samo nauceni i namjestena poza.

Ja svima zelim ove zadnje goste u kuci a i vi budite ovi gosti u kucama u koje dodjete.

Za vas pronašla u mjese?niku Naša ognjišta i prilagodila za objavljivanje ovdje: Zorica Ljevar.

Hitovi: 13577

OVDJE SU:

Imamo 287 gostiju i nema članova online